Rowerem przez Dolny Śląsk. Okolice Niemczy i Dzierżoniowa.

Okolice Niemczy i Dzierżoniowa 2014.

Krótka, tylko 45 kilometrowa trasa po pagórkowatym terenie i z przeprawą przez strumień w okolicy wsi Jasinek. Trasa obfituje w dwory i pałace w różnym stanie technicznym, od ruin w Stoszowie po luksusowy hotel w Goli Dzierżoniowskiej.

Rowery na dach i ruszamy samochodem z Wrocławia do Niemczy. Po drodze zatrzymujemy się w Wilczkowicach zobaczyć romański kościół i krzyż pokutny oraz w Wilkowie Wielkim gdzie w murze otaczającym kościół od strony wewnętrznej tuż przy drodze E67 znajdują się dwa krzyże pokutne. Natomiast ściany samego kościoła zdobią liczne epitafia.

 

Niemcza

Zanim wsiądziemy na rowery zwiedzamy Niemczę. To dolnośląskie miasto znane jest ze zwycięskiej bitwy w 1017 roku, kiedy to załoga grodu przy wsparciu wojsk Bolesława Chrobrego odparła oblężenie 12 tysięcznej armii wojsk niemieckiego cesarza Henryka II, wspomaganych przez wojska Czeskie. Oblężenie szczegółowo opisał niemiecki kronikarz Thietmar z Merseburga. Dzisiaj możemy zobaczyć tutaj pozostałości średniowiecznych murów obronnych oraz zamek wzniesiony w XIII wieku z inicjatywy księcia świdnickiego Bolka I. Niestety zamek został przebudowany w późniejszym okresie w stylu renesansowym i zatracił swój średniowieczny charakter. Obecnie zamek jest niedostępny, można jedynie obejść go dookoła. Natomiast przed szkołą przy ul. B. Chrobrego stoi średniowieczny krzyż pokutny.

 

Sieniawka. Dwór szachulcowy

Z Niemczy ruszamy w kierunku Sieniawki. Za miejscowością Jasinek skręcamy ścieżką w prawo w kierunku lasu i widniejącego na mapie jeziora. Czeka nas tutaj przeprawa przez zimny potok. Dalej przez Ligotę Wielką docieramy do Sieniawki w której znajduje się imponujący dwór szachulcowy z 1678 roku. Świadczy o tym inskrypcja nad drzwiami wejściowymi. Dwór jest obecnie jako tako zadbanym budynkiem mieszkalnym. Gorzej natomiast mają się popadające w ruinę zabudowania folwarczne. PGR zrobił swoje.

 

Ruiny dworu w Stoszowie

Z Sieniawki kierujemy się do Stoszowa w którym stoi opuszczony, zrujnowany dwór z XVI wieku. Dwór posiada ciekawy baniowany portal zwieńczony tympanonem z osadzonymi dwoma kartuszami herbowymi. Niestety również niszczejącymi.

 

Pałac w Roztoczniku

Następnym punktem na trasie jest Dębowa Góra i kolejny krzyż pokutny. Niestety dość skutecznie ukryty a miejscowość jakby wyludniona, ani żywej duszy na drodze czy przy jakimś domostwie. Nie ma kogo zapytać o miejsce w którym stoi krzyż. Ruszmy więc dalej do Roztocznika. Po kilku kilometrach docieramy do ładnego kompleksu pałacowego z XIX wieku. W neobarokowym pałacu otoczonym pięknym parkiem do 2005 roku mieścił się Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa. Chyba tylko dlatego pałac jest w dość dobrym stanie.

 

Dobrocin

Przed nami jeszcze jeden pałac i zamek. Jedziemy najpierw do Dobrocina w którym nad stawem stoi malowniczo położony  pałac z XVIII wieku, przebudowany później w stylu neogotyckim. Pałac otoczony jest zdziczałym parkiem z końca XIX wieku. Niestety sprawia wrażenie opuszczonego i dość zaniedbanego.

 

Gola Dzierżoniowska

Zawracamy w kierunku Goli Dzierżoniowskiej. Znajduje się tutaj renesansowy zamek z 1580 roku, zniszczony podczas wojny i odbudowany w ostatnich latach. Obecnie w zamku działa hotel i restauracja.

 

 

Widok na Ślężę
Widok na Ślężę

 

Pobierz ślad GPX

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.