Rowerem przez Dolny Śląsk. Okolice Mietkowa i Świdnicy.

Okolice Mietkowa i Świdnicy 2016.

Łatwa trasa, kilka łatwych podjazdów, 51 km.

Domanice

Startujemy z Mietkowa. Jedziemy wzdłuż wschodniego brzegu zbiornika kierując się do Domanic w których to znajduje się opuszczony zespół pałacowy z XVIII wieku. Pałac niestety, albo na szczęście jest ogrodzony i pilnowany przez psy.

 

Porzażysko

Ruszamy więc dalej i za wsią skręcamy w polną drogę, skrót do Porzażyska.  Tu czekają nas kolejne atrakcje, gotycki kościół z 1300 roku otoczony kamiennym murem. Kościół posiada jeden z najpiękniejszych późnoromańskich portali na Dolnym Śląsku. Ponadto przed murem od strony drogi stoi kamienny krzyż pokutny.

 

Siedlimowice

W Siedlimowicach znajdują się ruiny neorenesansowego pałacu którego początki sięgają 1540 roku. Pierwszy pałac służył Szwedom jako lazaret  podczas wojny trzydziestoletniej i został  całkowicie zniszczony. W XVIII wieku stał tutaj barokowy pałac który w XIX wieku kupiła rodzina Kronów i w latach 1873-1875 przebudowała go w stylu neorenesansowym. Po 1945 roku pałac należał do PGR i od tamtej pory nie był remontowany. Obecne ruiny zostały sprzedane i nadal niszczeją. Nie są wpisane nawet do rejestru zabytków.

 

Gołaszyce, Śmiałowice

W Gołaszycach mijamy kamienny krzyż pokutny i po kilkunastu minutach docieramy do kościoła w Śmiałowicach. Kościół z XIII wieku otoczony jest obronnym murem w którym od strony ulicy znajdziemy wnękową kapliczkę pokutną. Z kolei przed bramą stoi po prawej stronie kapliczka słupowa a po lewej ułamany fragment prawdopodobnie pręgierza. Po prawej stronie także wmurowany krzyż pokutny.

 

Panków

Kolejna miejscowość na trasie to Panków. Znajdują się tutaj otoczone fosą ruiny dworu obronnego z XVI wieku. Dwór został zniszczony podczas II Wojny Światowej. Przed wjazdem od strony drogi stoi dobrze widoczna kamienna kapliczka pokutna – najstarsza na świecie.

 

Wierzbna

W Wierzbnej znajduje się pałac cysterski z XVIII wieku i ruiny klasztoru będące niegdyś letnią rezydencją opatów z Lubiąża. Jedno ze skrzydeł pałacu zbudowane zostało prawdopodobnie w oparciu o wcześniejszą wieżę rycerską. W parku znajduje się pięć krzyży pokutnych, następne dwa przy kościele i jeden przy szkole. Kościół z XIII wieku posiadający elementy romańskie, przebudowany w XVII wieku. Przed kościołem stoi figura Nepomucena. We wsi zobaczymy także kamienną wieżę wodną wybudowaną około 1683 roku w celu zaopatrywania majątku klasztornego w wodę.

 

Wiśniowa, Sulisławice

Mijamy wieżę wodną w Wierzbnie i kierujemy się do wsi Wiśniowa. Tutaj zobaczymy pałac z XVI wieku, przebudowany w latach 1872-1784 w stylu neorenesansu francuskiego. W części pałacu znajdują się jeszcze mieszkania a na tyłach działa jakiś warsztat stolarski. Podjeżdżamy jeszcze do sąsiednich Sulisławicach gdzie przy głównej drodze stoi krzyż pokutny a następnie wracamy do Wiśniowej. Tu przejeżdżamy przez drewniany mostek na Bystrzycy i leśną drogą kierujemy się do Gruszowa.

 

Gruszów, Zebrzydów

 gdzie zobaczymy przy drodze kolejny krzyż pokutny. Skręcamy na południe, przecinamy główną drogę Wrocław – Świdnica i docieramy do Zebrzydowic. tu na niewielkim wzniesieniu w centrum wsi stoi kościół z XVI wieku. Na dachu kościoła znajdują się trzy krzyże pokutne a następne dwa wmurowane w mur otaczający kościół po jego zewnętrznej stronie.

 

Szczepanów i Strzelce

W Szczepanowie na trawniku naprzeciwko domu kultury stoi kolejny krzyż pokutny. Natomiast w Strzelcach zobaczymy kościół gotycki z XIV wieku oraz dwa krzyże pokutne, jeden na dachu kościoła i drugi wmurowany w ścianę nad wejściem.

 

Ze Strzelc przez Tworzyjanów i Maniów Mały wracamy do Mietkowa.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.