Rowerem przez Dolny Śląsk. Wzgórza Strzelińskie.

Strzelin i Wzgórza Strzelińskie 2021

52 km, stopień trudności średni, kilka wymagających podjazdów i jazdy terenowej.

 

Strzelin

Samochód zostawiamy przy rynku w Strzelinie i trasę rozpoczynamy od zwiedzania miasta. Rynek niestety nie posiada zabytkowych kamienic a w oczy rzuca się przede wszystkim stojąca pośrodku wieża ratuszowa. Aktualnie trwają prace przy odbudowie renesansowej bryły ratusza, tak przynajmniej informują banery zasłaniające plac budowy. Co to jednak za renesans z betonu i pustaków ? W południowo-zachodnim narożu rynku stoi zaniedbany renesansowy dwór Książąt Brzesko-Legnickich z 1585 roku a za nim widać wieżę kościoła z XV wieku. Największa atrakcja Strzelina znajduje się poza rynkiem, jest to romańska rotunda św. Gotarda z XIII wieku. By do niej dotrzeć wystarczy przejść przez bramę budynku w północno-zachodnim narożu strzelińskiego rynku. Z kolei podążając uliczkami wychodzącymi z południowo-zachodniego naroża rynku dotrzemy do ruin browaru obok których znajduje się baszta wchodząca w skład dawnych murów obronnych.

 

Biały Kościół, Nowolesie, Witostowice

Wyjeżdżamy ze Strzelina i kierujemy się na południe do miejscowości Biały Kościół. Tu znajduje się kościół z pierwszej połowy XIX wieku, zniszczony w czasie wojny i następnie odbudowany w stylu postmodernistycznym. Następny etap to kamieniołom granitu gdzie w okolicy szukamy starych wapienników ukrytych w lesie. Tu następuje etap terenowy, przedzieranie się przez leśne zarośla wąskie ścieżki z wystającymi korzeniami drzew. Po okrążeniu kopalni obieramy kierunek do wsi Nowolesie w której stoi neoromański kościół z XIX wieku, otoczony murem przed którym od strony ulicy znajdziemy kamienny krzyż pokutny. Następna miejscowość na trasie to Witostowice gdzie znajduje się kolejna atrakcja – zamek wody z XIV wieku. Niestety zamek  otoczony jest zabudowaniami folwarcznymi i siatką a brama zamknięta na kłódkę (zamek nie jest widoczny z drogi). Żeby się do niego dostać trzeba przyjechać przed południem (około godz. 11.00) gdy w zamkowej kaplicy odbywa się nabożeństwo i wtedy furtka zostaje otwarta. Poniżej prezentuję zdjęcia zamku sprzed kilku lat gdy udało nam się dostać do środka.

 

Dobroszów i Zimne Doły. Gromnik

W Witostowicach rozpoczyna się podjazd, na odcinku 4km pokonujemy przewyższenie około 150 m. Dojeżdżamy do wsi Dobroszów a następnie Romanów  z zamiarem odnalezienia krzyża pokutnego w miejscu nazywanym Zimne Wody. Niestety nie znam dokładnej lokalizacji tego zabytku, lecz po zasięgnięciu języka zostaję skierowany na właściwą ścieżkę. Odcinek jest trudny, rower trzeba sprowadzić w głęboki wąwóz i przeprawić się przez strumień. Następnie pod górę przez łąkę docieram do osady Zimne Wody. Tu niestety nikogo nie ma a teren jest rozległy, muszę odpuścić i wrócić do głównej drogi. Krzyża niestety nie znajduję. Może następnym razem się uda ? Czas wjechać na najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich – Gromnik. Na szczycie Gromnika są dwie atrakcje – szachulcowa wieża widokowa wybudowana w 2012 roku (wstęp bezpłatny) oraz relikty murów średniowiecznego zamku.

 

Cygański krzyż pokutny i powrót do Strzelina

Zjeżdżamy z Gromnika i trzymając się czerwonego szlaku kierujemy się do Strzelina. Po drodze po prawej stronie odnajdujemy jedyny na Dolnym Śląsku cygański krzyż pokutny. Według legendy mieli go ustawić miejscowi Cyganie skazani za zamordowanie dziecka. Krzyż jest mało widoczny z traktu, trzeba zwracać uwagę na tabliczki informacyjne. Przy wjeździe do Strzelina można zatrzymać się na chwilę przy drugim gotyckim kościele tzw. Czeskim gdyż od roku 1750 do czasów nowożytnych służył sporej grupie uchodźców z Czech wyznania ewangelicko-reformowanego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.