Rowerem przez Dolny Śląsk. Lubiąż i okolice.

Lubiąż i okolice 2016

Łatwa trasa, teren płaski, 60 km.

Lubiąż

Niekwestionowaną atrakcją Lubiąża i okolicy jest największy zespół klasztorny w Polsce i drugi w Europie po hiszpańskim Escorialu. Należący niegdyś do Cystersów barokowy klasztor w Lubiążu posiada najdłuższą w Europie fasadę. Jej długość wynosi 223 m, natomiast fasada wspomnianego Escoriala mierzy jedynie 207 m. Hiszpański klasztor z kolei przewyższa Lubiąż pod względem kubatury. Z kolei kubatura budynków zespołu klasztornego w Lubiążu jest dwa i pół raza większa od Wawelu. Przed wyruszeniem w trasę musimy więc zobaczyć klasztor.
Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem o pełnych godzinach i trwa około 1,5 godziny. Przy wjeździe od strony Brzegu (droga 338) stoi warty zobaczenia drewniany, zaniedbany wiatrak typu paltrak.

 

Prochowice

Jedziemy w kierunku Prochowic gdzie czeka nas kolejna atrakcja. Zamek z XIII i XIV wieku, przebudowany w 1550 roku i w XIX wieku. Obecnie zamek jest własnością prywatną i jest remontowany, można go jedynie obejść dookoła. W pobliżu zamku znajduje się również kościół św. Andrzeja, poewangelicki  z XIV/XV wieku z licznymi epitafiami z lat 1527 – 1597. Warto też zatrzymać się na chwile w ładnym, zadbanym rynku z XVIII wiecznym, klasycystycznym ratuszem.

 

Jurcz, Zaborów, Dziewin

W Jurczu stoi mały, murowano-szachulcowy kościół ewangelicki z początku XVIII wieku. Przy wejściu znajdują się wmurowane trzy imponujące epitafia.

Z kolei w Zaborowie możemy zobaczyć kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV/XV wieku, przebudowany w latach 1869-1870 a tuż obok w dużym zaniedbanym parku z licznymi pomnikowymi dębami, platanem i białodrzewem stoi zespół pałacowy z XVIII i XIX wieku. Pałac niestety w zaawansowanej ruinie, jak to wiele pałaców na Dolnym Śląsku.

Dziewin może „poszczycić” się ruinami największego renesansowego pałacu na Dolnym Śląsku. Pałac wybudowany w latach 1558-1566 przetrwał II Wojnę Światową i następnie był użytkowany przez PGR. Opuszczony w latach 80 popadł w całkowitą ruinę. Teren obecnie zarośnięty chaszczami i trudno dostępny.

 

Ścinawa

W Ścinawie zwiedzamy gotycki kościół z XV wieku. W rynku stoi czołg-pomnik T-34 a w okolicy komendy policji spotkamy ciekawostkę, zachowany w świetnym stanie Fiat 125 p w barwach milicyjnych, auto rodem z lat 70 i 80 XX wieku. Przy ulicy Witosa znajduje się kirkut z XIX wieku na którym zachowało się około 100 nagrobków.

 

Pobierz ślad GPX

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.