Rowerem przez Dolny Śląsk. Na południe od Wrocławia.

Okolice Żórawiny, Węgry, Galowice i Zamek Topacz 2018

 

Turów, Żórawina

Z Wrocławia do Żernik podjeżdżam koleją, dalej już na dwóch kółkach ruszam w kierunku Turowa i Żórawiny. W Turowie krótki postój przy kościele z XV/XVI wieku. Przy bramie leży płyta z rytem krzyża pokutnego, drugi krzyż pokutny zobaczymy na dachu kościoła. Kilka kilometrów dalej w Żórawinie zatrzymuję się na dłużej przy obronnym kościele z XIV wieku. Kościół został gruntownie przebudowany w latach 1600-1608 w stylu manierystycznym. Przy drzwiach od południowej strony zobaczymy wmurowane żelazne kuny służące do przykuwania skazańców. Z kolei przy drugim kościele z 1913 roku zobaczyć można pręgierz służący obecnie za cokół figury Chrystusa.

 

Bogunów, Węgry

Z Żórawiny podążam dalej na południe przez Bogunów do miejscowości Węgry. W Bogunowie  pośrodku wsi, przy drodze stoi pobielony wapnem krzyż pokutny. Dwa kilometry dalej we wsi Węgry stoi gotycki kościół z XIV wieku a w murze otaczającym zabytek obok bramy po prawej stronie wmurowano 3 krzyże pokutne.

 

Przecławice, Jaksonów, Wilczków

W Węgrach skręcamy na zachód w kierunku Przecławic gdzie pośrodku wsi znajdziemy 3 krzyże pokutne stojące obok siebie. Połowa drogi za nami, skręcamy na północ do Jaksonowa a przed kościołem na trawniku stoi kolejny krzyż pokutny. Kolejna wieś to Wilczków z gotyckim kościołem z XIV wieku, otoczonym murem obronnym ze strzelnicami. Przed murem na rogu ulicy zobaczymy podczas tej wycieczki dwa kolejne krzyże pokutne.

 

Galowice

Dwa i pół kilometra dalej na północ znajdują się Galowice, wieś znana z pięknego szachulcowego spichlerza w którym mieści się obecnie Muzeum Powozów i Zaprzęgów. Muzeum posiada bogatą ekspozycję starych powozów, sań, uprzęży i innych gadżetów związanych z końmi i zaprzęgami. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem.

 

Ślęza, Zamek Topacz i Muzeum Motoryzacji

Z Galowic kierujemy się przez Komorowice do Ślęzy zobaczyć renesansowy dwór nazywany „Zamekiem Topacz” oraz Muzeum Motoryzacji mieszczące się w zabudowaniach folwarcznych. Dwór jest zlepkiem budowli średniowiecznej i renesansowej. Do rycerskiej wieży mieszkalnej z XIV wieku, w XVII wieku dobudowano skrzydło renesansowe. W XIX wieku dobudowano drugie skrzydło barokowe które zostało rozebrane po 1974 roku.

Muzeum Motoryzacji które mieści się na przeciwko pałacu w budynku folwarcznym posiada spora kolekcję zabytkowych pojazdów w tym takie rarytasy jak Buick B25,Ford Model T, Fiat 508, Rolls Royce Phantom II czy Rolls Royce 20/25HP.

 

Biestrzyków, Żerniki Wrocławski

Po dwóch godzinach spędzonych na podziwianiu zabytkowych pojazdów czas na powrót do Wrocławia. Po drodze poszukamy jeszcze średniowiecznej wieży rycerskiej w Biestrzykowie (obecnie dom mieszkalny)  oraz szachulcowego kościoła w Żernikach Wrocławskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.